Ούλμ-Προμηθέας 65-71: Απόδραση από την Βάδη-Βηδεμβέργη για τους Πατρινούς

Ο Προμηθέας πέτυχε την πρώτη φετινή ευρωπαική του εκτός έδρας νίκη στο EuroCup, επικρατώντας της Ούλμ με 71-65 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 2-3, ίδιο ρεκόρ με την Γερμανική ομάδα.

Η Ούλμ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-15). Ο Προμηθέας μάζεψε την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 16-12 και ισοφάρισε σε ένα σημείο (29-29, 18' λεπτό), με την Γερμανική ομάδα να μην μένει σε κανένα σημείο πίσω και να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (32-31).

Οι Πατρινοί πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 23-14, προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-46). Ο Προμηθέας διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Ούλμ με 71-65.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 32-31, 46-54, 65-71
On Fire: Ο Κλάιπεζ της Ούλμ με 22 πόντους, πέντε ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 30:02 λεπτά.
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 66-53 (οι 13 πόντοι διαφοράς για τον Προμηθέα στο 35' λεπτό).
Ξεχώρισαν: Από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Ρέι (6 ασίστ και δύο ριμπάουντ) και Μάιλς (2ρ.) με 14 και 11 πόντους αντίστοιχα. Από την Ούλμ ξεχώρισαν οι Κλάιπεζ και Κρίστον με 22 και 20 πόντους.
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 33.3% της Ούλμ στα τρίποντα, με τον Προμηθέα να έχει 45%.
Διαιτητές: Ρόσι, Κλίβαζ, Πιρ