Προμηθέας - Μπούρσασπορ 83-80: Σεφτές στην παράταση για τους Πατρινούς

Ο Λουίς Κασιμίρο πλήρωσε το… μάρμαρο για το κακό ξεκίνημα του Προμηθέα στο Eurocup, με τον Ηλία Ζούρο να αναλαμβάνει τα ηνία της ομάδας και να αλλάζει με το… καλημέρα τα πράγματα, οδηγώντας τους Πατρινούς στην νίκη με 83-80 στην παράταση, επί της Μπούσασπορ, ανατρέποντας διαφορά 15 πόντων, με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου.

Η ομάδα της Πάτρας βρέθηκε να κυνηγά το σκορ από τα μισά της πρώτης περιόδου και μετά και συγκεκριμένα από το 11-10 του 5’. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι Τούρκοι έτρεξαν ένα επιμέρους 1-9 για το 12-19 του 10’, ενώ το τρίποντο του Νίνταμ, για το 14-24 στο 12’, έφερε την Μπούρσασπορ για πρώτη φορά στο +10, διαφορά την οποία διατήρησε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (30-40).

Γκούβαν και Φρίμαν έστειλαν τους φιλοξενούμενους στο +15, με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (30-45), όμως ο Προμηθέας έβγαλε αντίδραση και άρχισε να… ροκανίζει την διαφορά, φτάνοντας στο -5 στο 28’ (48-53), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 51-53, μετά από τρίποντο του Αγραβάνη. Πλέον οι Πατρινοί είχαν και το μομέντουμ του αγώνα, με τον Γιαννόπουλο, με… τετράποντο , να βάζει τον Προμηθέα μπροστά, με 60-57, για πρώτη φορά μετά το 5’.  Ακόμα ένα τρίποντο του Γιαννόπουλου, έφερε τους γηπεδούχους στο +6 (65-59),, ενώ το γκολ – φάουλ του Χαντ στο 35’, για το 68-59, έδειχνε πως έβαζε τέλος στο παιχνίδι. Η Μπούρσα, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και με ένα σερί 9-0 ισοφάρισε σε 68-68. Ο Προμηθέας είχε τρεις ευκαιρίες για να πάρει την νίκη στην κανονική περίοδο, όμως ο Αγραβάνης αστόχησε σε δίποντο στα 17’’, ο Κέντρικ σε τρίποντο στα 5’’, ενώ στο τελευταίο δευτερόλεπτο ο Κέντρικ έχασε την μπάλα από τον Άντριους, με την αναμέτρηση να οδηγείται στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης. Εκεί, οι Πατρινοί έφτασαν στο +7 (80-73, 43'), όμως οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής, μείωνοντας σε 80-78, 24'' πριν το τέλος. Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα οι δύο ομάδες πορεύτηκαν χέρι-χέρι, ωστόσο ο Ρογκαβόπουλος με δύο εύστοχες βολές έκανε το 83-80. Ο Άντονι πήγε στη γραμμή των βολών και αστόχησε και στις δύο προσπάθειες του και έτσι οι παίκτες του Ζούρου έφτασαν στη νίκη.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Γκραντ με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ από 14 πόντους σημείωσαν οι Γιαννόπουλος, Ρέι και Ρογκαβόπουλος.

Από τη μεριά των ηττημένων ο Φρίμαν σημείωσε 20 πόντους. Ο Νέντχαμ είχε 19 πόντους, ενώ Ντουντζίνσκι είχε 11 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 30-40, 51-53, 68-68 (κ.δ), 83-80 (παρ.).

On Fire: Ο Γκραντ με 18 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ του Προμηθέα.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +15 της Μπούρσασπορ (30-45, 22').

Ξεχώρισαν: Από τους νικητές οι Γιαννόπουλος, Ρέι και Ρογκαβόπουλος μέτρησαν από 14 πόντους. Από τη Μπούρσασπορ ο Φρίμαν πέτυχε 20 πόντους.

Το στοιχείο που έκανε την διαφορά: Το επιμέρους 21-13 στην τρίτη περίοδο για τον Προμηθέα ήταν «κλειδί» για την ανατροπή από το -15.

Διαιτητές:  Πέρεθ, Μάκιτς, Ραντόικοβιτς.