Βίρτους Μπολόνια-Ούνικς 80-76: Ο Τεόντοσιτς έδειξε τον δρόμο προς την νίκη

Η Βίρτους Μπολίνια υπερασπίστηκε την έδρα της και επικράτησε της σκληροτράχηλης και μαχητικής Ούνικς Καζάν, που κοουτσάρει ο Δημήτρης Πρίφτης, με 80-76, στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα της σειρά των ημιτελικών του EuroCup.

Η Βίρτους Μπολόνια ξεκίνησε πιο δυνατά στον αγώνα και παίζοντας με μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα, κατάφερε να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-19).  Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους με ένα επί μέρους σκορ 11-2, να έχουν προβάδισμα με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-36).

Παρότι, η ομάδα από την Μπολόνια προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο 23' (50-38), η Ούνικς Καζάν με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 20-12, έφερε το ματς στα ίσα στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-56). Το τέταρτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε δραματικό, με την Βίρτους Μπολόνια να διαχειρίζεται αποτελεσματικά την κατάσταση και να νικάει με 80-76.

Από την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισαν οι Τεόντοσιτς και Μπελινέλι με 27 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ούνικς διακρίθηκε ο Σμιθ με 22 πόντους και οι Μπράουν και Χόλαντ σκόραραν από 13 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 23-19, 44-36, 56-56, 80-76