Λοκομοτίβ Κουμπάν-Ούνικς 86-74: Στο τρίτο και τελευταίο ματς θα κριθεί η πρόκριση στα ημιτελικά

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν κατάφερε να νικήσει την Ούνικς Καζάν με 86-74 και η πρόκριση για τα ημιτελικά θα κριθεί στον τρίτο και τελευταίο αγώνα των προημιτελικών του EuroCup.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά και είχαν τις καλές τους περιόδους, με την Ούνικς Καζάν να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-19). Η Λοκομοτίβ Κουμπάν έδωσε απαντήσεις και κατάφερε να ανατρέψει τις καταστάσεις με ένα επί μέρους σκορ 26-11, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-31).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, η Ούνικς πίεζε να μειώσει, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να έχουν προβάδισμα 16 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-51). Αν και οι ¨πράσινοι¨μειώσαν στους οχτώ πόντους (69-61), η Λοκομοτίβ Κουμπάν διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε με 86-74, με αποτέλεσμα να στείλει την σειρά σε τρίτο και τελευταίο ματς, από το οποίο θα κριθεί η πρόκριση στα ημιτελικά.

Από την Λοκομοτίβ Κουμπάν διακρίθηκαν οι Γουίλιαμς-Γκος και Καλνιέτις με 25 και 23 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ούνικς Καζάν ξεχώρισαν οι Σμιθ και Γουάιτ με 20 και 13 πόντους.

Περίοδοι: 19-20, 45-31, 67-51, 86-74