Ούνικς-Μόρναρ 86-61: Με μπροστάρη τον Γουάιτ πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά

Η Ούνικς Καζάν υπό τις οδηγίες του Δημήτρη Πρίφτη νίκησε εύκολα την Μόρναρ Μπαρ με 86-61, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 4-0 και την πρώτη θέση, κάτι που σημαίνει ότι έγινε η πρώτη χρονικά ομάδα που μαθηματικά πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του EuroCup, με την ομάδα από το Μαυροβούνιο να πέφτει στο 1-3 και την τρίτη θέση.

Η Ούνικς Καζάν πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-17). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διευρύνουν την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και είχαν προβάδισμα με 20 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-31).

Οι πράσινοι συνέχιζαν να ανεβάζουν την διαφορά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά πήραν 26 πόντους διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-41). Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και η Ούνικς Καζάν νίκησε την Μόρναρ Μπαρ με 86-61, με αποτέλεσμα να κάνει τις τέσσερις νίκες στα τέσσερα ματς και να πάρει πρώτη χρονικά το εισιτήριο για τα προημιτελικά του EuroCup.

Από την Ούνικς Καζάν ξεχώρισαν ο Κανάαν με 14 πόντους και 2 ριμπάουντ και ο Γουάιτ με 12 πόντους, έξι ριμπάουντ και μία ασίστ, ενώ από την Μόρναρ Μπαρ διακρίθηκαν οι Γκόρντιτς και Χάμιλτον με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 51-31, 67-41, 86-61