Άρης - Τουρκ Τέλεκομ 63-68: Η ανατροπή έμεινε στην μέση

Ο Άρης επέστρεψε από το -17 απέναντι στην Τουρκ Τέλεκομ (13-30 στο 15'), όμως οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν ψύχραιμοι στο φινάλε, αναγκάζοντας την ομάδα της Θεσσαλονίκης στην 2η ήττα σε ισάριθμες αγωνιστικές στο Eurocup.

Mε σπασμένα τα φρένα μπήκε η Τουρκ στο παιχνίδι η οποία ήταν εξαιρετική σε άμυνα και επίθεση , έβαλε τέσσερα τρίποντα μπροστά και έκλεισε την περίοδο όντας μπροστά με στο σκορ (13-21). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Άρης συνέχισε να αντιμετωπίζει προβλήματα στην επίθεση καθώ σκόραρε το πρώτο του καλάθι μετά από πέντε λεπτά με τους Τούρκους να προηγούνται ήδη για 15 πόντους. Ένα 7-0 από τους Θεσσαλονικείς με κύριο πρωταγωνιστή τον Ρόμπερτς ειχε ώς αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μειώσουν στους 10 στο τέλος του ημιχρόνου (26-36).

Στο δεύτερο μέρος, η κυριαρχία του Νόλει και η ευστοχία των σουτ του Μαντζούκα και Τολιόπουλου έφερε τον Άρη στο -2 (39-41) και με τις βολές του Μποχωρίδη πέρασε μπροστά (46-45) με το ματς να λήγει ισόπαλλο λόγω της αμυντικής αδράνειας στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (47-47). Μια άσχημη πτώση στο πόδι του αντιπάλου για τον Βασίλη Χαραλμπόπουλο που ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του (15 πόντους) είχε ως αποτέλεσμα να εγκαταλείψει τον αγώνα κουτσαίνοντας. Ο Χάνλαν αποτελούσε το πρώτο βιολί της ομάδας του στην επίθεση στα τελευταία λεπτά με την Τουρκ να έχει σταθερά το προβάδισμα.  Στα τελευταία δυο λεπτά ο Άρης έχασε τρεις συνεχόμενες επιθέσεις με τον Τολιόπουλο και τον Μπανκς, οι Τούρκοι το εκμεταλλεύτηκαν, αύξησαν την επιμέρους διαφορά με τον Ακπινάρ και πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη με σκορ 68-63.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 26-36, 47-47, 63-68

On fire: Από μεριάς Τουρκ ο Μπράουν με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Ξεχώρισαν: Για τους Θεσσαλονικείς ο Ρόμπερτς με 14 πόντους και ο Νόλει με 13, εν΄ω για την Τουρκ ο άτυχος Χαραλαμπόπουλος είχε 15 πόντους.

Μεγαλύτερη διαφορά:  Το +17 για την Τουρκ (13-30, 15:00)