Βενέτσια - Άρης 95-75: Τον πλήγωσε η άμυνα

Ο Άρης γνώρισε την ήττα στην πρώτη αγωνιστική του Eurocup από την Βενέτσια με σκορ 95-75 λόγω της κακής αμυντικ΄ης λειτουργίας της στην τρίτη περίοδο.

Παρά το αρχικό τρίποντο του Νόλεϊ για το 0-3, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους «κιτρινόμαυρους», καθώς η Βενέτσια πήρε γρήγορα κεφάλι στο σκορ, φτάνοντας την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, χάρη σε ένα σερί 9-0, που μετέτρεψε το 15-13 σε 24-13. Τρία τρίποντα των Τολιόπουλου και Γούντμπερι… ροκάνισαν την διαφορά στους πέντε πόντους (27-22), προτού ο Μορέτι, με δικό του τρίποντο, γράψει το 30-22, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Οι Ιταλοί συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου (35-24, με τρίποντο του Γουίτλ), όμως ο Άρης, όχι μόνο κράτησε την ψυχραιμία του, αλλά με πρωταγωνιστές τους Μπανκς και Τολιόπουλο, επέστρεψε εκ νέου στο ματς, ισοφαρίζοντας σε 41-41. Τα τελευταία 2’32’’, όμως, άνηκαν αποκλειστικά στην Βενέτσια, που έτρεξε ένα δικό της 6-0, το οποίο της επέτρεψε να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με προβάδισμα έξι πόντων (47-41).

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν καταπληκτικά στον αγώνα ,έτρεξαν ένα σερί 16-0 και εκτόξευσαν την διαφορά πολύ γρήγορα στους 17 πόντους (63-46) στο 28'. Η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη για να είναι αναστρέψιμη με την Βενέτσια να συνεχίζει τους ίδιους ρυθμούς στην επίθεση και έφτασε να προηγηθεί μέχρι και για 20 πόντους (84-64) στα μισά της τέταρτης περιόδου. Ο Άρης δεν μπόρεσε να αντιδράσει και παραδόθηκε αμαχητί γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 95-75 από τους Ιταλούς.

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 47-41,69-57,95-75

Οn fireΟ Παρκς με 17 πόντους

Ξεχώρισαν: Από πλευράς γηπεδούχων οι Καμπενγκέλε και Σιμς με 13 πόντους και ακολούθησε ο Έννις με 12, ενώ από τους Θεσσαλονικείς ο Νόλει είχε 14 πόντους και ακολούθησαν οι Ντε Τζούλιους και Μαντζούκας με 11 έκαστος.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +22 της Βενέτσια (92-70)

Διαιτητές:  Σεμές, Χάλικο, Χάντζιτς