Ερ. Αστέρας-Μέγκα 96-79: Οι ερυθρόλευκοι κατέκτησαν το τρίτο σερί Κύπελλο Σερβίας

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε την Μέγκα Μπάσκετ με 96-79 και κατέκτησε το τρίτο σερί Κύπελλο Σερβίας και 9ο της ιστορίας του.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με τον Ερυθρό Αστέρα να έχει για περισσότερη ώρα το προβάδισμα, αλλά η Μέγκα Μπάσκετ ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-22). Οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 29-21, προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-44).

Η ομάδα του κόουτς Ντούσκο Ιβάνοβιτς συνέχισε δυνατά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-21, προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (78-65). Ο Ερυθρός Αστέρας διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Μέγκα Μπάσκετ με 96-79 και κατέκτησε το Κύπελλο Σερβίας για τρίτη σερί φορά και για ένατη φορά στην ιστορία του.

Από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκαν οι Ντόμπριτς και Νέντοβιτς με 24 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από την Μέγκα Μπάσκετ ξεχώρισαν οι Καζαλόν και Μπράνκοβιτς με 15 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-23, 51-44, 78-65, 96-79