Παρτίζαν-ΦΜΠ Βελιγραδίου 90-86: Tα χρειάστηκαν στο τέλος οι ασπρόμαυροι, αλλά πήραν την νίκη

Η Παρτιζάν νίκησε εντός έδρας την ΦΜΠ Βελιγραφίου με 90-86 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 9-2, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 8-3.

Οι "ασπρόμαυροι" αγωνίστηκαν χωρίς να έχουν στο ρόστερ τους, χωρίς τον Ιωάννη Παπαπέτρου που έμεινε εκτός εξαιτίας μικρού τραυματισμού στο ισχίο. Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι από τα πρώτα λεπτά παρά την πίεση της ΦΜΠ Βελιγραδίου και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-35).

Η ομάδα του κόουτς Ζέλικο Ομπράντοβιτς πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 28-12, προηγήθηκε με 25 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-47). Αν και η ΦΜΠ Βελιγραδίου βρήκε απαντήσεις στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 39-17 και μείωσε ακόμη και στους δύο πόντους στο 39' λεπτό (88-86), η Παρτιζάν διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εντός έδρας με 90-86.

Από την Παρτιζάν διακρίθηκαν οι Λεσόρ, Σμαιλάγκιτς και Τριφούνοβιτς με 14 πόντους έκαστος. Από την ΦΜΠ Βελιγραδίου ξεχώρισαν οι Στεπάνοβιτς και Μπιτς με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 21-17, 45-35, 73-47, 90-86