Τσεντεβίτα-Παρτιζάν: Ο Φέρελ πλήγωσε τους ασπρόμαυρους

Η Τσεντεβίτα Ολίμπια νίκησε εντός έδρας την Παρτιζάν με 77-74 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 7-2, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 8-2.

Πολλές εναλλαγές στο σκορ στην αρχή του αγώνα για δύο ομάδες και έκαναν τα δικά τους σερί, με την Τσεντεβίτα Ολίμπια να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-19). Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Παρτιζάν να βρίσκει λύσεις και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (43-43).

Παρά την πίεση των "ασπρόμαυρων" στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η Σλοβενική ομάδα είχε το πάνω χέρι και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-61). Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στην τέταρτη περίοδο και το ματς έγινε ντέρμπι, με την Τσεντεβίτα Ολίμπια να είναι πιο αποτελεσματική, για αυτό νίκησε εντός έδρας την Παρτιζάν με 77-74.

Από την Τσεντεβίτα Ολίμπια διακρίθηκαν οι Φέρελ και Ντράγκιτς με 18 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Παρτιζάν ξεχώρισαν οι Έξουμ (3ρ. και έξι ασίστ) και Παπαπέτρου (4ρ. και δύο ασίστ) με 24 και 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 43-43, 63-61, 77-74