Ερ. Αστέρας-ΦΜΠ 83-77: Συνεχίζουν αήττητοι οι ερυθρόλευκοι

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε εντός έδρας την ΦΜΠ Βελιγραδίου με 83-77 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 3-0, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 3-1.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την ΦΜΠ Βελιγραδίου να έχει τον πρώτο λόγο και ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-24). Ο Ερυθρός Αατέρας ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 27-15, προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-40).

Οι ερυθρόλευκοι κράτησαν την απόσταση τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-62). Παρά την πίεση της ΦΜΠ Βελιγραδίου στην τέταρτη περίοδο, ο Ερυθρός Αστέρας διατήρησε το προβάδισμα του και νίκησε εντός έδρας με 83-77.

Από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκαν οι Ιβάνοβιτς, Βιλντόσα και Μίτροβιτς με 22, 14 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα. Από την ΦΜΠ Βελιγραδίου ξεχώρισαν οι Φραζίερ και Βαλίνσκας με 27 και δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-25, 51-40, 68-62, 83-77