Ερ. Αστέρας-Μπούντουσνοστ 69-65: Τα χρειάστηκαν οι ερυθρόλευκοι...αλλά καθάρισαν οι ψηλοί

Αήττητος παραμένει ο Ερυθρός Αστέρας μετά την νίκη επί της Μπούντουσνοστ με 69-65 κάνοντας το 2/2, ενώ η ομάδα από το Μαυροβούνιο έπεσε στο 1-1.

Ο Ερυθρός Αστέρας είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-19). Οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-35).

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-51). Αν και η Μπούντουσνοστ πήρε προβάδισμα με δύο πόντους στο 32' λεπτό (57-55), ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε τις απαντήσεις και νίκησε εντός έδρας με 69-65.

Από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκε ο Μπεντίλ με 16 πόντους, με τους Μίτροβιτς (9ρ. και 1 ασίστ) και Πετρούσεβ να σκοράρουν από 15 πόντους έκαστος. Από την Μπούντουσνοστ ξεχώρισε ο Ντρόμπνιακ με 19 πόντους, με τους Πόποβιτς, Καμένιας και Ρέινολντς να βάζουν από οχτώ πόντους.

Yπενθυμίζουμε ότι ο Ερυθρός Αστέρας θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναικό εντός έδρας, την Πέμπτη (13/10).

Δεκάλεπτα: 20-19, 43-35, 55-51, 69-65.