Τσιμπόνα-Παρτιζάν 81-105: Ξεκίνημα με νίκη για τους ασπρόμαυρους και τον Παπαπέτρου

H Παρτιζάν νίκησε εκτός έδρας την Τσιμπόνα με 105-81, για την πρώτη αγωνιστική της Αδριατικής λίγκας,

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Τσιμπόνα να έχει τον πρώτο λόγο και να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-25). Η Παρτιζάν πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 33-15, προηγήθηκε με 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (58-41).

Οι "ασπρόμαυροι" κράτησαν την απόσταση τους σε διψήφια διαφορά πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 22 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (82-60). Η Παρτιζάν διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Τσιμπόνα με 105-81.

Από την Παρτιζάν διακρίθηκαν οι Πάντερ, Τριφούνοβιτς και Βούκσεβιτς με 14 πόντους έκαστος, με τον Παπαπέτρου να έχει έντεκα πόντους και δύο ασίστ σε 18:59 λεπτά. Από την Τσιμπόνα ξεχώρισε ο Λιούμπιτσιτς με 19 πόντους, με τους Μαλέσεβιτς και Μαζαλίν να σκοράρουν από δέκα πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 26-25, 41-58, 60-82, 81-105