Ερ. Αστέρας-Παρτιζάν 90-76: Ο πρώτος τελικός της ABA Liga βάφτηκε ερυθρόλευκος

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε εντός έδρας την Παρτιζάν με 90-76 και έκανε το 1-0 στην σειρά των τελικών της Αδριατικής λίγκας.

Παρότι η Παρτιζάν ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο 10' λεπτό (23-19), ο Ερυθρός Αστέρας με ένα επί μέρους σκορ 23-16, προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-39). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν δυναμικά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-58). Ο Ερυθρός Αστέρας δαιτήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Παρτιζάν με 90-76.

Από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκε ο Ιβάνοβιτς με 16 πόντους, με τους Ντόμπριτς και Μίτροβιτς να σκοράρουν από 14 πόντους έκαστος. Από την Παρτιζάν ξεχώρισαν οι Πάντερ και Μουρ με 15 και δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα:  19-23, 42-39, 66-58, 90-76