Ερ. Αστέρας-Μέγκα Μπέμαξ 81-67: Νίκησε με καθοριστικό Γουόλτερς ενόψει Παναθηναϊκού

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε εντός έδρας την Μέγκα Μπέμαξ με 81-67 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 5-1, με τους φιλοξενούμενους να πέφτουν στο 2-4.

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-16). Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να διευρύνουν το προβάδισμα του στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 22-16, προηγήθηκα με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-32).

Αν και η Μέγκα Μπέμαξ προσπάθησε να μειώσει την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-48). Ο Ερυθρός Αστέρας διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησαν εντός έδρας την Μέγκα Μπέμαξ με 81-67, ενώ θα αντιμετωπίσουν εντός έδρας τον Παναθηναικό την Πέμπτη (4/11) για την όγδοη αγωνιστική της EuroLeague.

Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισε ο Γουόλτερς με 13 πόντους, ενώ οι Κάλινιτς και Σιμόνοβιτς σκόραραν από έντεκα πόντους έκαστος. Από την Μέγκα Μπέμαξ διακρίθηκαν οι Μπαλτσερόφσκι και Μάτκοβιτς (6ρ.) με 19 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 24-16, 46-32, 60-48, 81-67