Μπασκόνια – Φενέρμπαχτσε 92-69: Με «καυτό» Μαρίνκοβιτς αγγίζουν τα Play Off οι Βάσκοι

Χάρη σε ένα εντυπωσιακό στο τέταρτο δεκάλεπτο (32-11) και με τον Μαρίνκοβιτς να σταματά στους 35 πόντους, η Μπασκόνια επικράτησε της Φενέρμπαχτσε με 92-69 και με ρεκόρ 17-15… αγγίζει την πρόκριση της στα Play Off της Euroleague. Κατρακύλησε στο 18-14 η Φενέρ, που βρίσκεται πίσω από την 5η Μακάμπι και ισόβαθμη της Παρτιζάν.

Αμφότερες οι ομάδες… καίγονταν για την νίκη, η καθεμία για τους δικούς της λόγους και αυτό φάνηκε από την αρχή στο παρκέ της «Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα», με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο. Το τρίποντο του Χομς έφερε την Μπασκόνια στο 20-17, με την Φενέρ, όμως, να απαντά με ένα επιμέρους 2-10 για το 22-27, προτού ο Τόμπσον με τρίποντο γράψει το 25-27 του δεκαλέπτου. Οι Τούρκοι είχαν το προβάδισμα σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας, μάλιστα, στο +7 (31-38), μετά από τρίποντο του Έντουαρντς. Ο Μότλεϊ κράτησε το συγκρότημα του Δημήτρη Ιτούδη στο +6 (36-42), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται βρίσκοντας την Φενέρ μπροστά με 44-38.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, Καλάθης, Μότλεϊ και Μπιμπέροβιτς έφεραν την Φενέρ στο +9 (45-54 στο 26’), όμως από εκεί και μετά ξεκίνησε η… κατηφόρα. Η Μπασκόνια έτρεξε στο τελευταίο τετράλεπτο ένα 15-4, περνώντας μπροστά με 60-58 χάρη σε τρίποντο του Μαρίνκοβιτς με την εκπνοή της περιόδου, για να ακολουθήσει ένα απίστευτο πάρτι από πλευράς γηπεδούχων στην τελευταία περίοδο, όπου και οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα εκκωφαντικό 32-11 (!) που μετέτρεψε το ντέρμπι σε θρίαμβο, με την Μπασκόνια να επικρατεί με το εντυπωσιακό 92-69, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 17-15, φτάνοντας μία ανάσα από την πρόκριση της στα Play Offs της Euroleague.

Ασταμάτητος Μαρίνκοβιτς με 35 πόντους (6/9 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 5/5 βολές), με τον Τόμπσον να έχει 13 πόντους, ενώ για την Φενέρ, 18 πόντους είχε ο Μότλεϊ και 16 ο Έντουαρντς.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 38-44, 60-58, 92-69