Μακάμπι Τ.Α.-Φενέρμπαχτσε 78-74: Πολυσήμαντη νίκη στη μάχη για τα playoffs για την ομάδα του λαού

Η Μακάμπι Τελ Αβιβ νίκησε εντός έδρας την Φενέρμπαχτσε με 78-74 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 14-13, ενώ η τουρκική ομάδα έπεσε στο 16-10.

Η Φενέρμπαχτσε άρχισε πιο δυνατά τον αγώνα και πήρε προβάδισμα με δώδεκα πόντους σε τρεις περιπτώσεις. Η Μακάμπι Τελ Αβιβ μείωσε την διαφορά, με ένα επί μέρους σκορ 7-3, αλλά οι "κίτρινοι-μπλε" ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-17). Αν και η τουρκική ομάδα πήγε την διαφορά στους οχτώ πόντους σε τρεις περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 26-14, έκαναν την ανατροπή και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-39).

Η ομάδα του κόουτς Όντεντ Κάτας είχε το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την διαφορά να μένει σε χαμηλά επίπεδα και τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στο 28' λεπτό (56-56). Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-56). Παρότι οι γηπεδούχοι είχαν έντεκα πόντους διαφορά στο 34' λεπτό (69-58), η τουρκική ομάδα με ένα επί μέρους σκορ 13-2, ισοφάρισε στο 36' λεπτό (71-71). Η Μακάμπι Τελ Αβιβ βρήκε απαντήσεις στα επόμενα τέσσερα λεπτά, είχε τον έλεγχο του αγώνα και νίκησε εντός έδρας την Φενέρμπαχτσε με 78-74.

Από την Μακάμπι Τελ Αβιβ διακρίθηκαν οι Μπράουν και Μπόλντγουιν με 21 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Φενέρμπαχτσε ξεχώρισαν οι Χέις και Πιέρ με 16 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-25, 43-39, 61-56, 78-74