Παρτιζάν-Φενέρμπαχτσε 94-97: Διπλό και συνεχίζει ανοδικά η τουρκική ομάδα

Η Φενέρμπαχτσε νίκησε εκτός έδρας την Παρτιζάν με 97-94 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 15-9, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 13-12.

Αν και η Παρτιζάν είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα, η Φενέρμπαχτσε ήταν επίσης ανταγωνιστική, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-22). Η ομάδα του κόουτς Ιτούδη πήγε την διαφορά στους δέκα πόντους στο 15' λεπτό (37-27). Οι "ασπρόμαυροι" ανέβασαν ρυθμό και με ένα επί μέρους σκορ 19-8, προηγήθηκαν με ένα πόντο στο 19' λεπτό (46-45). Με δίποντο του Μότλει, η τουρκική ομάδα πήρε προβάδισμα με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (47-46).

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους Σέρβους να έχουν προβάδισμα με πέντε πόντους στο 25' λεπτό (62-57). Οι "κίτρινοι-μπλε" έχοντας ένα επί μέρους σκορ 11-5, πέρασαν μπροστά με ένα πόντο στο 29' λεπτό (68-67). Με δίποντο του Λεσόρτ, οι "ασπρόμαυροι" προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-68). Aν και η ομάδα του Βελιγραδίου πήρε προβάδισμα τριών πόντων σε δύο περιπτώσεις στην τέταρτη περίοδο, η Φενέρμπαχτσε επέβαλλε τον ρυθμό της και είχε το πάνω χέρι. Η ομάδα του κόουτς Ιτούδη ήταν πιο αποτελεσματική στα τελευταία και νίκησε εκτός έδρας την Παρτιζάν με 97-94.

Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκαν οι Γκούντουριτς και Πιέρ με 25 και 21 πόντους αντίστοιχα. Από την Παρτιζάν ξεχώρισε ο Πάντερ (1ρ. και 2 ασίστ) με 25 πόντους, με τους Έξουμ (4ρ. και 3 ασίστ), Μάνταρ (1ρ. και 4 ασίστ) και Λεσόρτ (11ρ. και 2 ασίστ) να βάζουν από 15 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 22-22, 46-47, 69-68, 94-97