Βίρτους-Μπαρτσελόνα 75-92: Καταιγιστικοί οι μπλαουγκράνα πήραν το διπλό

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εκτός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 92-75 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 16-8, ενώ η ιταλική ομάδα έπεσε στο 11-13.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε καλύτερα στα πρώτα λεπτά, με την Βίρτους Μπολόνια να πιέζει, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-17). Οι μπλαουγκράνα ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 25-10, προηγήθηκαν με 20 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-37).

Σαρωτικοί ήταν οι Καταλανοί στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-12, προηγήθηκαν με 35 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-39). Αν και η Βίρτους Μπολόνια προσπάθησε να μειώσει την διαφορά, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 36-18 στην τέταρτη περίοδο, η Μπαρτσελόνα προστάτεψε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας με 92-75.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκε ο Μίροτιτς με 17 πόντους, με τους Αμπρίνες και Γιοκουμπάιτις να βάζουν από 13 πόντους έκαστος. Από τη Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισαν οι Τζάιτεχ και Λούντμπεργκ με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 17-22, 27-47, 39-74, 75-92