Μακάμπι Τ.Α.-Ερ. Αστέρας 86-89: Με ηγέτη τον Νέντοβιτς ζωντανοί οι ερυθρόλευκοι για την οχτάδα

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε εκτός έδρας την Μακάμπι Τελ Αβιβ με 89-86 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 11-13, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 12-12.

Αν και ο Ερ. Αστέρας πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους (5-0, 2' λεπτό), η Μακάμπι Τελ Αβιβ πήρε τα ηνία στα επόμενα λεπτά και είχε διαφορά με τρεις πόντους στο 5' λεπτό (11-8). Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα επόμενα πέντε λεπτά, με τους ερυθρόλευκους να έχουν τον πρώτο λόγο, αλλά ήταν ισοπαλία στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-18). Αν και οι γηπεδούχοι ήταν στο +2 στο 13' λεπτό (23-21), η σερβική ομάδα με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 26-16 στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανέβασε ρυθμό και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-34).

Οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-55). Δυναμική επιστροφή της Μακάμπι Τελ Αβιβ στην τέταρτη περίοδο, με ένα επί μέρους σκορ 31-20. To ματς έγινε ντέρμπι στα τελευταία λεπτά, με τους "κίτρινους-μπλε" να μειώνουν στον ένα πόντο σε τρεις περιπτώσεις. Ο Ερυθρός Αστέρας διατήρησε το προβάδισμα του και νίκησε εκτός έδρας με 89-86.  Στα 5.2" ο Βιλντόσα του Ερυθρού Αστέρα με δύο εύστοχες βολές και ο Μπόλντγουιν της Μακάμπι Τελ Αβιβ με ένα χαμένο τρίποντο, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ στο 89-86.

Από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκαν οι Νέντοβιτς και Μίτροβιτς με 28 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Μακάμπι Τελ Αβιβ ξεχώρισαν οι Μπόλντγουιν και Κόλσον με 38 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-18, 34-44, 55-69, 86-89