Adidas Next Generation, Παναθηναϊκός – Ζαλγκίρις 65-73: Δεν ήταν αρκετοί οι Σαμοντούροβ και Αβδάλας

Δεύτερη ήττα σε τρία παιχνίδια του Adidas Next Generation tournament για τον Παναθηναϊκό, που λύγισε με 73-65 απέναντι στην Ζαλγκίρις Κάουνας, παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Αλέξανδρου Σαμοντούροβ και του Νεοκλή Αβδάλα.

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, που βρήκε τους «πράσινους» πίσω με δύο πόντους (34-36), όμως από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά οι Λιθουανοί πήραν τα ηνία του ματς και… έχτισαν μία διαφορά, μικρή μεν, όμως ικανή να τους χαρίσει την νίκη.

Αβδάλας με 19 πόντους και Σαμοντούροβ με 18 ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Παναθηναϊκού, με τον Κουστένη να έχει 12, ενώ για την Ζαλγκίρις, ο Στόνκους είχε 24 πόντους, ο Μπιελιάουσκας 13 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ και ο Κεπεζίνσκας 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 34-36, 49-57, 65-73