Παναθηναϊκός – Next Gen Team Μονάχου 76-91: Μπλακ άουτ στο φινάλε και ήττα για την παρέα του Σαμοντούροβ

Με ήττα ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός τις υποχρεώσεις του στο Adidas Next Generation Tournament της Γερμανίας, με το «τριφύλλι» να μην τα καταφέρνει απέναντι στην Next Gen Team Μονάχου, όπως δείχνει το τελικό 76-91.

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν να κυνηγούν το σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου στο -6 (36-42). Αβδάλας, Αθανασόπουλος, Σαμοντούροβ και Τουμαζάτος, έτρεξαν ένα 9-0 που μετέτρεψε το 50-65 σε 59-65, ο Βασιλαντωνάκης έφερε τον Παναθηναϊκό σε απόσταση βολής (68-70 στο 33’), όμως στα τελευταία επτά λεπτά οι «πράσινοι» σημείωσαν μόλις 8 πόντους, οι Γερμανοί 21, με την Next Gen Team Μοναχου να φτάνει στην νίκη με 91-76.

Ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ με 23 πόντους και επτά ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος από πλευράς «τριφυλλιού», με τους Βασιλαντωνάκη και Τουμαζάτο να έχουν από 11 πόντους, ενώ ο Αβδάλας είχε οκτώ πόντους και ισάριθμες ασίστ.

Για την Next Gean Team Μονάχου, ο Πιετρούς είχε 23 πόντους, ο Έρκισεν 15 πόντους και ο Ντιαβαρά 10.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 36-42, 59-68, 76-91