Εφές-Βιλερμπάν 78-72: Επικράτηση με ανατροπή για τους μπλε

Η Εφες νίκησε εντός έδρας την Βιλερμπάν με 78-72 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 9-8, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 6-11.

Πιο δυνατή η Εφές στα πρώτα πέντε λεπτά και πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους (10-6), η Βιλερμπάν με έαν επί μέρους σκορ 13-7, προσπέρασε και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (36-29). Οι "ασπρόμαυροι" είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-29).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και πήρε προβάδισμα με έντεκα πόντους στο 25' λεπτό (49-38). Αν και οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά, η γαλλική ομάδα προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-52). Η Εφες πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 26-14, έκανε την ανατροπή και νίκησε εντός έδρας την Βιλερμπάν με 78-72.

Από την Εφες διακρίθηκαν οι Μίτσιτς και Κλάιμπερν με 22 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Ντε Κολό και Λάιτι με δώδεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 17-19, 29-36, 52-58, 78-72