Βίρτους-Φενέρμπαχτσε 92-88: Οι Μπελινέλι και Τζάιτεχ έδειξαν στους ασπρόμαυρους τον δρόμο για την νίκη

Η Βίρτους Μπολονια νίκησε εντός έδρας της Φενέρμπαχτσε με 92-88 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 7-9, ενώ η τουρκική ομάδα έπεσε στο 10-6.

Αν και η Βίρτους Μπολόνια είχε τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά, η Φενέρμπαχτσε πέντε σερί πόντιυς, προσπέρασε και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-23). Έγιναν σερί και εναλλαγές στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την τουρκική ομάδα να έχει περισσότερη ώρα το προβάδισμα, αλλά το σκορ του ημιχρόνου ήταν ισοπαλία (46-46).

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα με τρεις πόντους στο 25' λεπτό (59-56). Οι "κίτρινοι-μπλε" με ένα επί μέρους σκορ 12-6 στα επόμενα πέντε λεπτά, προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-65). Η Βίρτους Μπολόνια ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 27-20, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Φενέρμπαχτσε με 92-88.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Μπελινέλι και Τζάιτεχ με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Φενέρμπαχτσε ξεχώρισε ο Μότλει (8ρ. και δύο ασίστ) με 26 πόντους, με τους Καλάθη (6ρ. και τέσσερις ασίστ) και Γουίλμπεκιν να βάζουν από δώδεκα πόντους έκαστος. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο είχε οχτώ πόντους, ένα ριμπάουντ και μία ασίστ.

Δεκάλεπτα: 23-25, 46-46, 65-68, 92-88