Βιλερμπάν - Άλμπα 79-91: Γερμανική ανατροπή μέσα στο Αστρομπάλ

Η Βιλερμπάν ηττήθηκε από την Άλμπα με σκορ 79-91 μέσα στο Αστρομπάλ, με τις δυο ομάδες να συναντώνται στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Euroleague.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα οι Γάλλοι έχουν 6 νίκες και 10 ήττες, ενώ από την άλλη οι Γερμανοί έχουν αντίστοιχο ρεκόρ 4-12.

Από τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζαλίν Σμιθ με 21 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Καούντι με 14.

Οι Γερμανοί έκαναν την ανατροπή και κλείνουν με νίκη το 2022

Από ένα δεκάλεπτο μοιράστηκαν οι δυο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, με τους Γάλλους να ξεχωρίζουν αρχικά, αλλά και τους Γερμανούς να απαντούν στη συνέχεια. Πιο συγκεκριμένα και με το χρονόμετρο να γράφει 2:45'' για το τέλος της πρώτης περιόδου, ο Γιουσούφα Φαλ ευστοχεί σε ζευγάρι ελεύθερων βολών κάνοντας το 19-13.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον ίδιο παίκτη να ευστοχεί σε νέα προσπάθεια κάνοντας το 27-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Άλμπα αντέδρασε και μάλιστα κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο σε απόσταση ενός καλαθιού. Ο Τιένμαν έκανε το 48-41 κι ενώ απέμεναν περίπου 2 λεπτά για το ημίχρονο, ενώ η γερμανική ομάδα συνέχισε το σερί της μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, όπου το τελικό σκορ ήταν 49-47.

Η τρίτη περίοδος ανήκε σχεδόν ολοκληρωτικά στην Άλμπα, με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και να παίρνουν την πρωτοπορία στο σκορ. Αρχικά και με 8:41'' να απομένουν για το τέλος του δεκαλέπτου ο Τζαλίν Σμιθ έκανε το 49-52 με εύστοχη προσπάθεια σε σουτ 2 πόντων.

Οι δυο ομάδες συνέχισαν να είναι πάντα κοντά στο σκορ, όταν και πάλι ο Σμιθ 1:20'' κάνει το 65-69. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 65-73, με τους φιλοξενούμενους να κυριαρχούν πλέον μέσα στο παρκέ.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Άλμπα κατάφερε να πάει εκείνη στο +14 αυτή τη φορά, παίρνοντας τη νίκη τελικά και με διαφορά μέσα στο Αστρομπάλ. Με το χρονόμετρο να δείχνει 8:28'' για το τέλος, ο Γιάννι Γουέτζελ έκανε το 65-80.

Η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε. Η γερμανική ομάδα κατάφερε να διατηρεί μια διαφορά πέριξ των 8-10 πόντων και το τελικό αποτέλεσμα στη Γαλλία έμελλε να είναι το 79-91.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 49-47, 65-73, 79-91.