Μονακό-Ζαλγκίρις 84-82: Επικράτηση με ανατροπή για τους Μονεγάσκους

Η Μονακό νίκησε εντός έδρας την Ζαλγκίρις Κάουνας με 84-82 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 11-5, ενώ η λιθουανική ομάδα έπεσε στο 8-8.

Αν και υπήρχε εναλλαγή στο σκορ μεταξύ των δύο ομάδων στα πρώτα λεπτά, η Ζαλγκίρις πήρε το πάνω χέρι στον αγώνα και με ένα επί μέρους σκορ 13-4, ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-17). Οι "πράσινοι" είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-49).

Η λιθουανική ομάδα είχε τον έλεγχο του αγώνα και πήρε προβάδισμα δύο φορές στο +10 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου. Οι Μονεγάσκοι άσκησαν πίεση, έχοντας κυρίως έξι σερί πόντους, αλλά οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-60). Αν και η Ζαλγκίρις Κάουνας πήρε προβάδισμα με επτά πόντους στο 31' λεπτό (67-60), η Μονακό με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 24-18, έκανε την ανατροπή και νίκησε εντός έδρας με 84-82.

Από την Μονακό διακρίθηκε ο Οκόμπο με 22 πόντους, με τους Ντιαλλό και Γουαταρά να βάζουν από 14 πόντους έκαστος. Από την Ζαλγκίρις Κάουνας ξεχώρισαν οι Σμιτς και Έβανς με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 17-26, 42-49, 60-64, 84-82