Μακάμπι – Εφές 80-72: Ο νόμος του Τελ Αβίβ

Εκπληκτική Μακάμπι στο τελευταίο δεκάλεπτο, επέστρεψε από το -8 του 30’ (57-65), χάρη σε ένα επιμέρους 20-2 (!) , επικρατώντας της Αναντολού Εφές με 80-72, πετυχαίνοντας την έβδομη νίκη της σε οκτώ φετινά εντός έδρας παιχνίδια. Στο 9-7 ανέβηκαν οι Ισραηλινοί, στο 8-8 έπεσαν οι πρωταθλητές Ευρώπης.

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του Τελ Αβίβ, με την Μακάμπι να είναι αυτή που μπήκε καλύτερα στο παρκέ, μετατρέποντας το 8-10 σε 19-10. Ο Κόλζον έφερε την Μακάμπι για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (21-11), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους μπροστά με 26-19. Εντελώς διαφορετική η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και σε αυτό έπαιξε μεγάλο ρόλο η απόδοση του Κλάιμπερν. Ο άσος της Εφές πήρε από το χέρι τους πρωταθλητές Ευρώπης και από το 32-24 του 13’ τους έφερε στο 39-43 στο 18’, χάρη σε ένα επιμέρους 7-19, με την Εφές να κλείνει το πρώτο μισό μπροστά με έναν πόντο (44-45).

Το τρίποντο του Μάρτιν για το 53-51, έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους Ισραηλινούς, όμως ο Μίτσιτς και κυρίως ο Μπομπουά ανέλαβαν δράση, με την Εφές να απαντά με ένα επιμέρους 2-12 για το 55-63, με τους Τούρκους να μπαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα οκτώ πόντων (57-65). Το παιχνίδι, όμως, είχε ακόμα πολύ δρόμο μπροστά του, με την Μακάμπι, όχι απλά να επιστρέφει στο ματς, αλλά να προσπερνά στο 35’ με 68-67, χάρη σε καλάθι του Λορένζο Μπράουν. Άνταμς και Κόλσον, με ένα 5-0 έδωσαν πολύτιμο προβάδισμα έξι πόντων στους Ισραηλινούς στο 37’ (73-67), με τον Λορένζο Μπράουν, με τρίποντο για το 77-67 να… τελειώνει το ματς. Έτσι, η Μακάμπι επικράτησε με 80-72 και με την έβδομη εντός έδρας νίκη της σε οκτώ παιχνίδια, ανέβηκε στο 9-7, με την Εφές να πέφτει στο 8-8.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Λορένζο Μπράουν με 23 πόντους και επτά ασίστ, με τον ΝτιΜπαρτολομέο να έχει 12 πόντους και τους Κόλσον και Άνταμς από 11.

Για την Εφές, 20 πόντους είχε ο Κλάιμπερν, 14 ο Μπομπουά και 13 ο Μίτσιτς.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 44-45, 57-65, 80-72