Μπασκόνια-Ρεάλ 92-86: Με 28αρα του Χάουαρντ πήραν το ισπανικό ντέρμπι οι Βάσκοι

Η Μπασκόνια πήρε το ισπανικό ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής και νίκησε εντός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με 87-82, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 11-5, ενώ οι μερένγχες έπεσαν στο 10-6.

Σε υψηλά σκορ κινήθηκε το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά (28-24), με την Ρεάλ να συντηρεί ένα μικρό προβάδισμα και για αυτό ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-24). Η Μπασκόνια πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 35-15, προσπέρασε στο σκορ και προηγήθηκε με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (59-43).

Οι μερένγχες ανέβασαν ταχύτητα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 26-14, αλλά οι Βάσκοι βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-69). Αν και η Ρεάλ Μαδρίτης μείωσε την διαφορά στους δύο πόντους στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (73-71, 31' λεπτό), η Μπασκόνια βρήκε λύσεις και ήταν πιο αποτελεσματική, για αυτό και νίκησε εντός έδρας με 92-86.

Από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Χάουαρντ και Γκιεντράιτις με 28 και 21 πόντους αντίστοιχα. Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Ντεκ (7ρ. και τρεις ασίστ) και Ταβάρες (12ρ. και δύο ασίστ) με 17 και 15 πόντους.

Περίοδοι: 24-28, 59-43, 73-69, 92-86