Βαλένθια-Μπαρτσελόνα 84-83: Επικράτηση για τις νυχτερίδες παρά την 28αρα του Λαπροβίτολα

Η Βαλένθια πήρε το ισπανικό ντέρμπι της αγωνιστικής και νίκησε εντός έδρας της Μπαρτσελόνα με 84-83 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 7-8, ενώ οι μπλαουγκράνα έπεσαν στο 10-5.

Αν και η Βαλένθια πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο 3' λεπτό (6-2), η Μπαρτσελόνα ανέβασε ρυθμό, με τις δύο ομάδες να είναι ισοπαλία στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-20). Παρότι οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες σε δύο περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-38).

Οι μπλαουγκράνα ανέβασαν ταχύτητα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και πήραν προβάδισμα με πέντε πόντου στο 25' λεπτό (48-43).Οι "νυχτερίδες" με ένα επί μέρους σκορ 19-11 στα επόμενα πέντε λεπτά, προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-59). Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στην τέταρτη περίοδο, με την Μπαρτσελόνα να είναι πολύ ανταγωνιστική και μείωσε στον ένα πόντο σε δύο περιπτώσεις. Η Βαλένθια ήταν πιο αποτελεσματική στα τελευταία λεπτά και νίκησε εντός έδρας την Μπαρτσελόνα με 84-83.

Από την Βαλένθια διακρίθηκαν οι Ριβέρο και Ντούμπλιεβιτς με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Λαπροβίτολα και Βέσελι με 28 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-20, 41-38, 62-59, 84-83