Αναντόλου Έφες-Παναθηναϊκός 88-69: Χωρίς λύσεις και απαντήσεις (pics)

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μακριά από τον καλό του εαυτό στην Πόλη και ηττήθηκε από την Αναντόλου Έφες με 88-69 για την 15η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, για να φτάσει στο 6-9 στην κατάταξη.

Η ισορροπία που υπήρε ανάμεσα στις δύο ομάδες τα πρώτα έξι λεπτά του αγώνα (11-10, 6’) άρχισε να διαταράσσεται μετά το 10-0 των γηπεδούχων που οδήγησε στο 21-10 (9’), πριν κόψει το σερί ο Μαντζούκας (21-13, 9’20’’). Ο Βασίλιε Μίτσιτς ήταν ο πρωταγωνιστής της πρώτης περιόδου με 8 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, αλλά και 2 φάουλ σε μόλις έξι λεπτά παρουσίας στο παρκέ. Στο ίδιο διάστημα η Έφες μέτρησε 4/7 τρίποντα (57.1%), ενώ από τους «πράσινους» το πρώτο εύστοχο από τα 6μ75 ήταν αυτό του Λευτέρη Μαντζούκα, έχοντας 1/7 στο δεκάλεπτο!

Το δεύτερο ήρθε από τον Μάριους Γκριγκόνις, ο οποίος έγραψε το 23-16 (12’20’’), επιστρέφοντας στη δράση για πρώτη φορά μετά την 8η αγωνιστική της διοργάνωσης. Ελάχιστα αργότερα ο Γουίλιαμς χρεώθηκε με το δεύτερο φάουλ του, ενώ η Έφες άρχισε να χτίζει μια μεγάλη διαφορά με τον Γουίλ Κλάιμπερν (15π. στο πρώτο ημίχρονο), για να φτάσει ως το +19 (42-23, 19’). Το μόλις δεύτερο φάουλ για τους Τούρκους ήρθε με τη συμπλήρωση του εικσαλέπτου με τον Λι να διαμορφώνει το 42-26 με 3/3 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας.

Το 42-23 έγινε 42-30 (21'30'') με τον Μπέικον να γράφει το όνομά του στη λίστα των σκόρερ. Το αντιαθλητικό με το οποίο χρεώθηκε ο Παπαγιάννης έδωσε την ευκαιρία στην Έφες όμως να φτάσει και πάλι στο +19 (51-32, 23'). Ο Μπέικον μετά τα 0/6 στο πρώτο ημίχρονο, έφτασε στα 5/6 εντός πεδιάς και τους 11 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου για να διαμορφώθει το 55-41 (25'15''). Ο ίδιος έγραψε και το 58-45 (27'20'') με τους διαιτητές να χρειώνουν τον Ράντονιτς με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία ένα λεπτό αργότερα (64-45, 29').

Ο Μίτσιτς ήταν αυτός που οδήγησε στο +20 (71-51, 31'45'') και ο Αϊζάια Τέιλορ στο +22 (73-51, 32') για να ακολουθήσουν δύο τρίποντα από Μαντζούκα και Γουίλιαμς με τη διαφορά να πέφτει στους 16 (73-57, 33'), ενώ στην άλλη άκρη ο Μπράιαν Ντάνστον έκανε ένα παιχνίδι βγαλμένο από τις καλύτρες μέρες του (13π., 8ρ, 3α., 2κλ. 1κ.). Ο Μπέικον έφτασε τους 20 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο (79-63, 35'). Ο Λι τον ακολούθησε για το +13 (79-66, 36'), αλλά ο Ντάνστον συνέχισε, ο Κλάιμπερν έφτασε σε double double (23π. 10ρ.) και η Έφες Έφτασε στη νίκη με 88-69.

*Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε στο παιχνίδι χωρίς τους Γκουντάιτις (ίωση), Καλαϊτζάκη Παναγιώτη (ενοχλήσεις στη μέση) και Μποχωρίδη (διάστρεμμα).

Η συνέχεια: Λίγο πριν το τέλος του 2022 ο Παναθηναϊκός υποδέχεται στο ΟΑΚΑ τον Ολυμπιακό (30/12, 21.00). Η Αναντόλου Έφες αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (29/12, 21.05).

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 42-26,67-48, 88-69

On fire: Γουίλ Κλάιμπερν και Μπράιαν Ντάνστον

Η μεγαλύτερη διαφορά: +22 για την Έφες (73-51, 32'’), +2 για τον Παναθηναϊκό (0-2, 1’)

Ξεχώρισαν: Μίτσιτς, Ντάνστον, Κλάιμπερν από την Έφες, Μπέικον (του δευτέρου ημιχρόνου) από τον Παναθηναϊκό

Διαιτητές: Ρίζικ, Νέντοβιτς, Ζαμοϊσκι