Mπασκόνια-Βίρτους 90-79: Με 22αρα του Μαρίνκοβιτς

Η Μπασκόνια νίκησε εντός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 90-79 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 10-5, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 6-9.

Αν και η Βίρτους Μπολόνια πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο 3' λεπτό (8-4), η Μπασκόνια βρήκε απαντήσεις και με ένα επί μέρους σκορ 13-6, ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-14). Οι Βάσκοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 28-17, προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-31).

H ομάδα από την Βιτόρια διατήρησε την διαφορά της σε διψήφιο αριθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-51). Η Μπασκόνια προστάτεψε την πρωτοπορία της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 90-79.

Από την Μπασκόνια διακρίθηκε ο Μαρίνκοβιτς με 22 πόντους, με τους Κότσαρ και Σεντεκέρσκις να βάζουν από δώδεκα πόντους έκαστος. Από την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισαν οι Σενγκέλια και Μπελινέλι με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 17-14, 45-31, 63-51, 90-79