Άλμπα – Μακάμπι 70-83: Οι Ισραηλινοί… κτύπησαν στο φινάλε

Ένα επιμέρους 22-7 στην τελευταία περίοδο, ήταν αυτό που έκανε την διαφορά στο Βερολίνο, με την Μακάμπι να επικρατεί της Άλμπα με 83-70, αναγκάζοντας τους Γερμανούς στην 12η συνεχόμενη ήττα τους.

Η Άλμπα μπήκε στο παρκέ αποφασισμένη να βάλει τέλος στο αρνητικό σερί 11 συνεχόμενων αγώνων (!), με τους Γερμανούς να προηγούνται με 21-16, προτού ο Χίλιαρντ με τρίποντο μειώσει σε 21-19 για την Μακάμπι. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με τους Γερμανούς, όμως, να κλείνουν ιδανικά το πρώτο μισό της αναμέτρησης, καθώς χάρη σε ένα επιμέρους 10-2, πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, προηγούμενοι με 47-40.

Η Μακάμπι, όμως, δεν άφησε να της ξεφύγει το ματς, με τους Ισραηλινούς να επιστρέφουν άμεσα στην διεκδίκηση του αγώνα, μετατρέποντας το 63-56 σε 63-61, στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Ισραηλινούς να σφίγγουν σαν… μέγγενη την άμυνα τους, επιτρέποντας στην Άλμπα να σημειώσει μόλις επτά πόντους. Αυτοί από την πλευρά τους σημείωσαν 22, παίρνοντας την νίκη με 83-70 που τους φέρνει στο 8-7. Όσον αφορά την ομάδα του Βερολίνου, έπεσε στο 3-12.

Ο Μάρτιν με 21 πόντους ήταν ο κορυφαίος από πλευράς νικητών, με τον Άνταμς να έχει 17 πόντους και τον Μπράουν 15. Για την Άλμπα, που… κατέρρευσε στην τελευταία περίοδο, ο Λο πέτυχε 16 πόντους και ο Τϊμαν 12.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-40, 63-61, 63-61, 70-83