Φενέρμπαχτσε-Παρτιζάν 72-73: Διπλό για τους ασπρόμαυρους στην Κωνσταντινούπολη

Η Παρτιζάν νίκησε εκτός έδρας την Φενέρμπαχτσε με 73-72 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 6-9, ενώ οι "κίτρινοι-μπλε" έπεσαν στο 10-5.

Η Φενέρμπαχτσε είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-16). Η Παρτιζάν ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Οι γηπεδούχοι με πέντε σερί πόντους, πήραν προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-33).

Η ομάδα του κόουτς Δημήτρη Ιτούδη ανέβασε την διαφορά στο +11 σε δύο περιπτώσεις και παρά την πίεση της σερβικής ομάδας, προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-51). Το ματς έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο και το σκορ ήταν κυρίως ισοπαλία. Ο Παπαπέτρου με τρίποντο έβαλε μπροστά τους "ασπρόμαυρους" στο 34' λεπτό (60-59), αλλά η τουρκική ομάδα παρέμεινε ανταγωνιστική στα επόμενα λεπτά. Στην τελευταία φάση για τους φιλοξενούμενους, ο Πιέρ και ο Γουίλμπεκιν έκαναν φάουλ στον Αβράμοβιτς που έβαλε τρεις στις τέσσερις βολές και διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 73-72. Ο Νικ Καλάθης για την Φενέρμπαχτσε έκανε λάθος στην επαναφορά στην την τελευταία επίθεση με 3.5" να απομένουν και η Παριτζάν νίκησε με 73-72 εκτός έδρας.

Από την Παρτιζάν διακρίθηκαν οι Λεσόρ και Πάντερ με δώδεκα πόντους έκαστος, με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να έχει πέντε πόντους, έξι ριμπάουντ και μία ασίστ σε 25:32 λεπτά. Από την Φενέρμπαχτσε ξεχώρισαν οι Γουίλμπεκιν και Πιερ με 14 και 13 πόντους, με τον Νικ Καλάθη να έχει έντεκα πόντους, επτά ριμπάουντ και επτά ασίστ σε 29:37 λεπτά.

Δεκάλεπτα: 19-16, 37-33, 57-51, 72-73