Βίρτους-Μακάμπι Τ.Α. 78-73: Με την λάμψη των Χάκετ και Τεόντοσιτς

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε εντός έδρας την Μακάμπι Τελ Αβιβ με 78-73 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 6-8, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 7-7.

Αν και ξεκίνησε καλύτερα η Μακάμπι Τελ Αβιβ και πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους στο 5' λεπτό (14-9), η Βίρτους Μπολόνια βρήκε απαντήσεις και με ένα επί μέρους σκορ 11-2, ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-16). Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους "ασπρόμαυρους" να έχουν αρχικά το πάνω χέρι, αλλά μετέπειτα οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ. Η ιταλική ομάδα είχε περισσότερες λύσεις και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-41).

Παρότι οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με έξι πόντους στο 22' λεπτό (47-41), η Μακάμπι Τελ Αβιβ πέρασε στην αντεπίθεση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 19-13, προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-57). Η Βίρτους Μπολόνια με ένα επί μέρους σκορ 21-13 στην τέταρτη περίοδο, ξαναπήρε τα ηνία και νίκησε εντός έδρας την Μακάμπι Τελ Αβιβ με 78-73.

Δεκάλεπτα: 20-16, 44-41, 57-60