Φενέρμπαχτσε – Μπασκόνια 70-76: Σαν στο σπίτι της στην Πόλη

Μετά την Αναντολού Εφές, η Μπασκόνια… έκλεισε το σπίτι και της Φενέρμπαχτσε. Οι Βάσκοι εκμεταλλεύτηκαν τις απουσίες των γηπεδούχων, άντεξαν στην αντεπίθεση των Τούρκων, φτάνοντας σε μία σπουδαία νίκη με 76-70, την τέταρτη συνεχόμενη στην Euroleague, που τους φέρνει στο 9-5. Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την Φενέρ, που υποχωρεί στο 10-4.

Οι Βάσκοι εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο τις πολλές απουσίες των Τούρκων, πραγματοποιώντας το τέλειο πρώτο ημίχρονο, όπως δείχνουν οι 52 πόντοι ενεργητικό και το +19 μέσα στο… άντρο της Φενέρ (33-52). Η Μπασκόνια… πάτησε γκάζι από το 5’ και μετά, μετατρέποντας το 8-10 σε 13-26 στο 11’.  Τρία συνεχόμενα τρίποντα των Καλάθη, Πιερ και Έντουαρντς έριξαν άμεσα την διαφορά στους 4 πόντους (22-26), όμως οι φιλοξενούμενοι δεν… ψάρωσαν και απάντησαν με ένα… εκκωφαντικό 5-21 για το 27-48, με την Μπασκόνια να πηγαίνει με προβάδισμα 19 πόντων στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα του πρώτου μέρους.

Εντελώς διαφορετική η εικόνα στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την Φενέρ να δείχνει τα… δόντια της, καθώς χάρη σε ένα επιμέρους 23-8, επέστρεψε από το -19 της ανάπαυλας στο -4 (56-60). Εκεί που έδειχνε, όμως, το παιχνίδι να γυρίζει, οι Σεντεκέρσκις και Χάουαρντ έτρεξαν ένα 7-0 για την Μπασκόνια, που έκλεισε με διψήφιο προβάδισμα το τρίτο δεκάλεπτο (56-67). Το καλάθι του Χένρι στο 33’ για το 59-69, κράτησε τους Βάσκους στο +10, με την Φενέρ να παλεύει για την επιστροφή, να μειώνει στους τέσσερις (70-74), χωρίς όμως να πετυχαίνει το κάτι παραπάνω. Έτσι, το τελικό φέρνει την Μπασκόνια στο 9-5, μία νίκη μακριά από την Φενέρ, που έπεσε στο 10-4.

Ο Χάουαρντ με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Χένρι να ακολουθεί με 13 και τους Κότσαρ και Κοστέλο με 10 έκαστος.

Για την Φενέρ, 14 πόντους είχε ο Γκούντουριτς, 12 ο Τζεκίρι, ενώ ο Καλάθης είχε 11 πόντους και 13 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 33-52, 56-67, 70-76