Μπάγερν-Βαλένθια 97-92: Έβρεξε...τρίποντα στο Μόναχο

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε εντός έδρας την Βαλένθια με και ανέβασε το ρεκόρ της στο 5-9, ενώ η ισπανική ομάδα έπεσε στο 6-8.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Βαλένθια να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-23). Η Μπάγερν Μονάχου ήταν πιο αποτελεσματική στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 20-13, προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-39).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και το σκορ άλλαζε χέρια, με τους Βαυαρούς να προηγούνται με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-65). Η Μπάγερν Μονάχου προστάτεψε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο παρά την πίεση της Βαλένθια και νίκησε εντός έδρας με 97-92. Ιδιαίτερα, οι Βαυαροί πέτυχαν 16 τρίποντα, κάτι που τους βοήθησε στο να επικρατήσουν.

Από την Μπάγερν Μονάχου διακρίθηκαν οι Γουόλνερ και Μπόνγκα με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Βαλένθια ξεχώρισαν οι Ντούμπλιεβιτς και Χάρπερ με 28 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-26, 43-39, 69-65, 97-92