Μονακό-Μπαρτσελόνα 63-69: Άλωσαν το Πριγκιπάτο οι μπλαουγκράνα

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εκτός έδρας την Μονακό με 69-63 και την έπιασε στο 9-4, ρεκόρ που έχει και η Ρεάλ Μαδρίτης και ο Ολυμπιακός.

Η Μπαρτσελόνα είχε το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-13). Αν και η Μονακό ισοφάρισε στο 11' λεπτό (16-16) και μείωσε στον ένα πόντο σε πέντε περιπτώσεις, οι μπλαουγκράνα βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (34-29).

Η ομάδα του κόουτς Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 26-16, προηγήθηκε με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-45). Η Μονακό επέστρεψε στην τέταρτη περίοδο δυναμικά, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 18-9, με την Μπαρτσελόνα να βρίσκει λύσεις και για αυτό νίκησε εκτός έδρας με 69-63.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Μίροτιτς και Χίγκινς με 15 και εννέα πόντους αντίστοιχα. Από την Μονακό ξεχώρισαν οι Τζέιμς και Μοτεγιούνας με 16 και έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-16, 29-34, 45-60, 63-69