Ζαλγκίρις-Εφες 60-86: Ασταμάτητη η ομάδα του Αταμάν στο δεύτερο ημίχρονο

Η Εφές νίκησε εκτός έδρας την Ζαλγκίρις Κάουνας με 86-60 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 7-5, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 6-6.

Καλύτερα ξεκίνησε στον αγώνα η Εφές και είχε προβάδισμα με έντεκα πόντους στο 5' λεπτό (19-8). Αν και η Ζαλγκίρις προσπάθησε να μειώσει την διαφορά στα επόμενα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (25-19). Αν και οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο έχοντας επί μέρους σκορ 14-8, αλλά οι δύο ομάδες ήταν ισοπαλία στο τέλος του ημιχρόνου (33-33).

Η ομάδα του κόουτς Εργκίν Αταμάν ήταν καταιγιστική στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 30-15, προηγήθηκε με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-48). Η Εφές ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 23-12, κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας την Ζαλγκίρις Κάουνας με 86-60.

Από την Εφές διακρίθηκαν οι Μπομπουά και Μίτσιτς με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Ζαλγκίρις Κάουνας ξεχώρισε ο Καβανό με 15 πόντους, με τους Μπραζντέικις και Ουλανόβας να βάζουν από εννέα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 19-25, 33-33, 48-63, 60-86