Φενέρμπαχτσε-Ρεάλ 71-85: Σαρωτικοί οι μερένγχες με κορυφαίους τους Μούσα και Ταβάρες

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε το ντέρμπι κορυφής και νίκησε εκτός έδρας την Φενέρμπαχτσε με 85-71 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 8-3, ενώ η τουρκική ομάδα έπεσε στο 9-2.

Καταιγιστική η Ρεάλ στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-16). Οι μερένγχες είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και παρότι η Φενέρμπαχτσε μείωσε την διαφορά στους πέντε πόντους στο 15' λεπτό (31-26), προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-34).

Οι μπλάνκος ανέβασαν την διαφορά τους στους 23 πόντους στο 25' λεπτό (64-41) και είχαν τον πρώτο λόγο, με τους "κίτρινους-μπλε" να καλύπτουν την διαφορά με ένα επί μέρους σκορ 13-4 στα επόμενα λεπτά. Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-54).  Η Ρεάλ Μαδρίτης διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Φενέρμπαχτσε με 85-71.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Μούσα και Ταβάρες με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Φενέρμπαχτσε ξεχώρισαν οι Μότλει και Μπούκερ με 20 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-25, 34-46, 54-68, 71-85