Βαλένθια-Ζαλγκίρις 76-80: Με ανατροπή η εκτός έδρας επικράτηση για τους Λιθουανούς

Η Ζαλγκίρις Κάουνας έκανε την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Βαλένθια με 80-76, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 6-4, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 4-6.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Βαλένθια να επιβάλλει τον ρυθμό της και για αυτό ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-24). Αν και η Ζαλγκίρις μείωσε την διαφορά στους δύο πόντους (31-29, 13' λεπτό), οι "νυχτερίδες" είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-37).

Παρότι οι "πράσινοι" μάζεψαν την διαφορά στους δύο πόντους σε δύο περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι παρέμειναν μπροστά και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-59).

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκαν οι Σμιτς και Έβανς με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Βαλένθια ξεχώρισαν οι Τζόουνς και Γουέμπ με 19 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 31-24, 44-37, 61-59, 76-80