Μπαρτσελόνα-Μπασκόνια 96-84: Οι μπλαουγκράνα πήραν την ισπανική μάχη παρά την 25αρα του Χάουαρντ

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εντός έδρας την Μπασκόνια με 96-84 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 7-3, ενώ η ομάδα από την Βιτόρια έπεσε στο 5-5.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Μπασκόνια να έχει περισσότερη ώρα το προβάδισμα, αλλά οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-22). Αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα με τρεις πόντους στο 13' λεπτό (27-24), η Μπαρτσελόνα προσπέρασε και είχαν τον πρώτο λόγο στα επόμενα λεπτά. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο 18' λεπτό (47-47), με τους μπλαουγκράνα να είναι πιο αποτελεσματικούς και για αυτό προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-78).

Παρότ οι Βάσκοι είχαν δύο φορές το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (76-73). Η Μπαρτσελόνα ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 20-11, νίκησε εντός έδρας την Μπασκόνια με 96-84.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Βέσελι και Χίγκινς με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπασκόνια ξεχώρισε ο Χάουαρντ με 25 πόντους, με τους Κοστέλο και Χένρι να σκοράρουν από 13 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 22-22, 52-48, 76-73, 96-84