Ερυθρός Αστέρας – Μακάμπι 69-68: 3Χ3 στην εποχή Ιβάνοβιτς

Η έλευση του Ντούσκο Ιβάνοβιτς στον Ερυθρό Αστέρα έχει απογειώσει τους Σέρβους και αυτό φαίνεται στο παρκέ, με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν και της Μακάμπι με 69-68 και με τις τρεις συνεχόμενες νίκες τους στην Euroleague, να ανεβαίνουν στο 4-6.

Οι δύο συνεχόμενες νίκες  του Αστέρα στην Euroleague, έφεραν άλλο αέρα στο στρατόπεδο των Σέρβων, κάτι που φάνηκε στο ξεκίνημα του αγώνα με την Μακάμπι, με το συγκρότημα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, μετά το αρχικό 7-7, να τρέχει ένα 6-0 για το 13-7, να φτάνει την διαφορά στο +8, με τους Νέντοβιτς και Μάρτιν και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 27-18. Το τρίποντο του Ιβάνοβιτς για το 32-22 στο 13’, έφερε τον Αστέρα σε διψήφιο προβάδισμα, όμως από εκείνο το σημείο και μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόλις τέσσερις πόντους. Ευτυχώς για του Σέρβους, όμως, και οι Ισραηλινοί εμφανίστηκαν το ίδιο άστοχοι, με επιμέρους 9-11 του δεύτερου δεκαλέπτου να φέρνει τον Ερυθρό Αστέρα μπροστά με 36-29 στο ημίχρονο.

Σε αντίθεση με το πρώτο μισό, στο τρίτο δεκάλεπτο είχαμε ντέρμπι, με την Μακάμπι να περνάει μπροστά με 39-38, χάρη στους Σόρκιν και Μπράουν. Νέντοβιτς και Μίτροβιτς πήραν από το χέρι τον Αστέρα και τον έφεραν και πάλι στο +6 (50-44), προτού ο ΝτιΜπαρτολομέο με τρίποντο, γράψει το 50-47 του 30. Η μάχη συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο. Νέντοβιτς και Ιβάνοβιτς συνέχισαν να διατηρούν τους Σέρβους στην θέση του οδηγού (60-54), ο Μπράουν μείωσε στο καλάθι (62-60), όμως τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Μάρτιν και ένα καλάθι του Ογκνιένοβιτς, έφεραν τον Αστέρα αγκαλιά με την νίκη (68-60). Ο Λορένζο Μπράουν, με τέσσερις συνεχόμενους πόντους, κράτησε ζωντανή την Μακάμπι (69-66), ενώ ο Σόρκιν έφερε το ματς στον πόντο στα 50’’ (69-68). Η Μακάμπι είχε, μάλιστα, την ευκαιρία να… αποδράσει με το διπλό από το Βελιγράδι, όμως ο Μπράουν αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή, με τον Ερυθρό Αστέρα να επικρατεί με 69-68, φτάνοντας στις τρεις σερί νίκες.

Νεμάνια Νέντοβιτς με 12 πόντους και Χασάν Μάρτιν με 11, ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Ερυθρού Αστέρα, ενώ για την Μακάμπι, ο Μπράουν είχε 23 πόντους, έξι ριμπάουντ και επτά ασίστ, όμως ήταν αυτός που αστόχησε στο σουτ της νίκης για τους Ισραηλινούς, με τον Σόρκιν να προσθέτει 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 36-29, 50-47, 69-68