Παρτιζάν-Μακάμπι 96-88: Με υπογραφή των Εξούμ και Λεντέι

Η Παρτιζάν νίκησε εντός έδρας την Μακάμπι Τελ Αβιβ με 96-88, με τις δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ 4-4.

Αν και η Μακάμπι Τ.Α. ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα, η Παρτιζάν ισοφάρισε στο 5' λεπτό (13-13). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν δυνατά στα επόμενα λεπτά και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-22). Παρότι οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε τέσσερις περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, η "ομάδα του λαού" ήταν ανώτερη, για αυτό και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (50-49).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και πήραν προβάδισμα με επτά πόντους στο 25' λεπτό (66-59). Οι "ασπρόμαυροι" με ένα επί μέρους σκορ 10-2 στα εναπομείναντα πέντε λεπτά, ξαναπήραν τα ηνία και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-68). Η Μακάμπι Τελ Αβιβ κράτησε χαμηλά το προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο και πίεσε πολύ, με την Παρτιζάν να διατηρεί το προβάδισμα της και για αυτό νίκησε με 96-88.

Από την Παρτιζάν διακρίθηκαν οι Εξούμ και Λε Ντέι με 21 πόντους έκαστος. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου είχε τρία ριμπάουντ και μία ασίστ σε 16:12 λεπτά. Από την Μακάμπι Τελ Αβιβ ξεχώρισαν οι Μπόλντγουιν και Κόλσον με 23 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 22-26, 49-50, 69-68, 96-88