Μονακό-Μπασκόνια 79-74: Με ανατροπή και με 22αρα του Οκόμπο επικράτησε η ομάδα του Πριγκιπάτου

Η Μονακό νίκησε εντός έδρας την Μπασκόνια με 79-74 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 6-2, ενώ η ομάδα από την Βιτόρια έπεσε στο 4-4.

Αν και η Μπασκόνια πήρε προβάδισμα με τρεις πόντους στο 3' λεπτό (7-4), η Μονακό με ένα επί μέρους σκορ 16-7, προσπέρασε και ήταν στο +6 στο 8' λεπτό (20-14, 8' λεπτό). Οι Βάσκοι με δέκα σερί πόντους στα επόμενα λεπτά, ξαναπήραν τα ηνία και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-20).

Αν και οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με πέντε πόντους στο 12' λεπτό (29-24), οι Μονεγάσκοι με ένα επί μέρους σκορ 24-16 στα εναπομείναντα λεπτά, προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-45).

Η ισπανική ομάδα βρήκε απαντήσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 18-10, προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-58). Μεγάλη ανατροπή έγινε στην τέταρτη περίοδο, αφού η Μονακό με ένα επί μέρους σκορ 21-11, κατάφερε να ξαναπάρει το προβάδισμα, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 21-11. Η ομάδα από το Πριγκιπάτο νίκησε εντός έδρας την Μπασκόνια με 79-74.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Οκόμπο και Λόιντ με 22 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Μπασκόνια ξεχώρισαν οι Χένρι και Τόμπσον με 17 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-24, 48-45, 58-63, 79-74