Ζαλγκίρις – Αρμάνι 71-62: Ο νόμος του Κάουνας

Την δύναμη της έδρας της εκμεταλλεύτηκε για ακόμα ένα παιχνίδι η Ζαλγκίρις. Οι Λιθουανοί επικράτησαν της Αρμάνι Μιλάνο με 71-62, διατήρησαν το εντός έδρας αήττητο τους στην φετινή Euroleague (4Χ4) και ανέβηκαν στο 5-3, με τους Ιταλούς να υποχωρούν ακόμα περισσότερο στην βαθμολογία, έχοντας, πλέον, ρεκόρ 3-5.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν τις… άγριες διαθέσεις τους από το ξεκίνημα, όταν και προηγήθηκαν με 10-4. Τόμας και Πάνγκος έτρεξαν ένα 5-0 για το 10-9, όμως το φινάλε του δεκαλέπτου άνηκε στους Λιθουανούς, που με πρωταγωνιστή τον Μπιριούτις έτρεξαν ένα 6-2, για το 16-11 της πρώτης περιόδου. Η ανωτερότητα της Ζαλγκίρις συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο, με τον Καβανό με τρίποντο να δίνει το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του (29-18 στο 16’), με τους γηπεδούχους να κλείνουν το πρώτο μισό με +10 (34-24).

Ίδια η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Αρμάνι να προσπαθεί να… ροκανίσει την διαφορά (34-28), όμως την Ζαλγκίρις να απαντά  με ένα 7-0 των Σμιτς και Έβανς για το +13 (41-28), μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα με +10 (49-39). Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, η Αρμάνι προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, μείωσε στους πέντε με τον Ναζ Μήτρου Λονγκ (50-45), έφτασε μέχρι το -4 με τον Βόιτμαν (53-49), όμως η Ζαλγκίρις είχε και πάλι τις λύσεις, με τους Μπραζντέικις, Μπουτκεβίτσιους και Έβανς να απαντούν με ένα 9-0 για το 62-49, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στο ματς. Έτσι, το τελικό 71-62 φέρνει την Ζαλγκίρις στο 5-3, με τους Λιθουανούς να έχουν 4Χ4 στο γήπεδο τους και την Αρμάνι να πέφτει στο 3-5.

Ο Κίναν με 23 πόντους και ο Σμιτς με double – double (10 πόντοι, ισάριθμα ριμπάουντ), ήταν οι πρωταγωνιστές από πλευράς Ζαλγκίρις, ενώ για την Αρμάνι, ο Ναζ Μήτρου Λονγκ είχε 19 πόντους, με τον Πάνγκος να προσθέτει 11.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 34-24, 49-39, 71-62