Ρεάλ-Άλμπα 90-72: Την σάρωσε η Βασίλισσα με κορυφαίους τους Πουαριέ και Ροντρίγκεθ

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εντός έδρας την Άλμπα Βερολίνου με 90-72 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 5-3, ενώ η γερμανική ομάδα έπεσε στο 3-5.

Πολύ δυνατή η Ρεάλ στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-20). Οι μερένγχες πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 27-17, προηγήθηκαν με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-37).

Οι μπλάνκος κράτησαν την απόσταση τους σε διψήφια διαφορά πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 18 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-52). Η Ρεάλ Μαδρίτης διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Άλμπα Βερολίνου με 90-72.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Πουριέ και Σέρχι Ροντρίγκεθ με 19 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Άλμπα Βερολίνου ξεχώρισε ο Προτσίνα με 13 πόντους, με τους Τίμαν και Βέτζελ να σκοράρουν από δέκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα:  26-20, 53-37, 70-52, 90-72