Μακάμπι Τ.Α.-Μπαρτσελόνα 79-86: Με Λαπροβίτολα πήραν το διπλό οι μπλαουγκράνα

Η Μπαρτσελόνα επικράτησαν εκτός έδρας της Μακάμπι Τελ Αβιβ με 86-79 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 5-2, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 4-3.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 5' λεπτό (11-11). Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πρώτο λόγο στα εναπομείναντα πέντε λεπτά και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-20). Η Μακάμπι Τελ Αβιβ προσπέρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 23-17, προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-40).

Αν και η "ομάδα του λαού" πήρε προβάδισμα με +6 στο 25' λεπτό (50-44), οι μπλαουγκράνα με ένα επί μέρους σκορ 18-11, ξαναπέρασαν μπροστά και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-61). Η Μπαρτσελόνα επέβαλλε τον ρυθμό της στην τέταρτη περίοδο και διατήρησε το προβάδισμα της, με αποτέλεσμα να νικήσει την Μακάμπι Τελ Αβιβ με 86-79.

Δεκάλεπτα: 20-23, 43-40, 61-62, 79-86