Ρεάλ-Εφες 94-85: Η βασίλισσα πήρε ρεβάνς για τον περσινό τελικό

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εντός έδρας την Εφες με 94-85 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 4-3, ενώ η τουρκική ομάδα έπεσε στο 2-5.

Δυναμικό ξεκίνημα για την Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία είχε τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-19). Αν και η Εφές μείωσε στους τέσσερις πόντους στο 15' λεπτό (40-36), οι μερένγχες διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (54-43).

Παρότι η διαφορά για τους μπλάνκος πήρε τρεις φορές στους 15 πόντους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι με ένα επί μέρους σκορ 12-3, μείωσε την απόσταση. Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-63). Αν και η Εφές μείωσε την διαφορά στο -2 στο 32' λεπτό (69-67), η Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε απαντήσεις και κράτησαν την διαφορά της στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα να νικήσει εντός έδρας με 94-85.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Ντεκ και Πουαριέ με 13 πόντους έκαστος. Από την Εφές ξεχώρισαν οι Κλάιμπερν και Ζίζιτς με 23 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 26-19, 54-43, 69-63, 94-85