Μπασκόνια-Μακάμπι Τ.Α. 116-87: Βάσκοι βγαλμένοι...από το NBA

Η Μπασκόνια ήταν διαστημική σε όλη την διάρκεια του αγώνα και νίκησε εντός έδρας την Μακάμπι Τελ Αβιβ με 116-87, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ 4-2.

Καταιγιστική ήταν η Μπασκονια στην αρχή του αγώνα, η οποία έκανε πολλά σερί και κατάφερε να σκοράρει 35 πόντους στην πρώτη περίοδο και να είναι μπροστά με 15 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (35-20). Οι Βάσκοι συνέχισαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και κράτησαν την απόσταση τους σε διψήφιο αριθμό πόντων, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 21 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (63-42).

Η ισπανική ομάδα "έφτιαξε" μια διαφορά γύρω στο +20 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 23 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (90-67).  Η Μπασκόνια συνέχισε χωρίς φρένα στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Μακάμπι Τελ Αβιβ εντός έδρας με 116-87.

Από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Χάουαρντ και Κότσερ με 23 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Μακάμπι Τελ Αβιβ ξεχώρισαν οι Λορέντζο Μπράουν και Νέμπο με 20 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 35-20, 63-42, 90-67, 116-87