Ευρωλίγκα: Λαρεντζάκης - Σλούκας οι κορυφαίοι σκόρερ της 4ης περιόδου (pic)

Σε ένα μοναδικό επίτευγμα έχει φτάσει ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, αλλά και ο Κώστας Σλούκας, με τους Έλληνες γκαρντ του Ολυμπιακού να είναι οι δυο πρώτοι σκόρερ της Ευρωλίγκας στην 4η περίοδο των αγώνων.

Αρχικά ο Κύθνιος αθλητής σημειώνει 8.3 πόντους κατά μέσον όρο και μάλιστα είναι ο πιο επιδραστικός, έχοντας ποσοστό 97% σε True Shoting, δηλαδή πολύ υψηλή αποτελεσματικότητα στα σουτ στην 4η περίοδο των αγώνων, επηρεάζοντας στο μέγιστο βαθμό την απόδοση της ομάδας του στην επίθεση.

Ένα σημαντικό επίτευγμα από τον Λαρεντζάκη που έχει κάνει καριέρα με βασικό του προσόν την πολύ καλή άμυνα, αλλά και την τακτική προσήλωση. Πλέον βλέπουμε ότι εμπλουτίζει το ρεπερτόριο του και με το σκοράρισμα, απολαμβάνοντας το ρόλο που του επιφυλάσσει ο Μπαρτζώκας.

Ακόμα, ο Κώστας Σλούκας έχει γίνει ο παίκτης που βγαίνει μπροστά στα κρίσιμα σημεία των αναμετρήσεων. Έτσι ο Έλληνας αθλητής έχει 7.8 πολύ κρίσιμους πόντους κατά μέσον όρο στην 4η περίοδο και είναι πίσω μόνο από τον συμπαίκτη του, Γιαννούλη Λαρεντζάκη.

Συμπληρωματικά, υπενθυμίζεται ότι ο Σλούκας έκρινε την έκβαση του αγώνα στη Μαδρίτη, καθώς με διείσδυσή του στο αντίπαλο καλάθι «έγραψε» το τελικό 87-89, ενώ στη Μπασκόνια και με τον Ολυμπιακό να υπολείπεται 9 πόντους, ο γκαρντ των ερυθρόλευκων πέτυχε 14 από τους 32 της ομάδας του στην τελευταία περίοδο.